Διατροφη το πρωι στη δουλεια

spyros_p

Διατροφη το πρωι στη δουλεια

από spyros_p » Πέμ Μάιος 28, 2015 3:09 pm

Γεια σας!

Εχω μια απορια οσον αφορα τη διατροφη στη δουλεια το πρωι.
Ξυπναω 7:30 και περιπου 8 η ωρα τρωω πρωινο. Δουλεια τελειωνω στις 2 το μεσημερι και πηγαινω συνηθως αμεσως μετα γυμναστηριο.
Στην αρχη μεχρι να φτιαξω λιγο τη διατροφη μου πηγαινα γυμναστηριο κ ενιωθα πολυ κουρασμενος γιατι δεν ετρωγα καλο δεκατιανο.
Αυτο το εχω διορθωσει λιγο αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι το κανω σωστα.

Η απορια μου ειναι η εξης. Τι πρεπει να τρωω για δεκατιανο και γενικα μεχρι να παω για προπονηση;

Για δεκατιανο εγω μεχρι τωρα τρωω ενα γιουρτακι 2% με λιγες σταφιδες και ριχνω πρωτεινη αλλιως ενα τοστ με ψωμι ολικης πολυσπορο 2 φετες γαλοπουλα και μια τυρι (με αυτο βλεπω διαφορα στην ενεργεια και πειναω πιο γρηγορα)

fithard

Re: Διατροφη το πρωι στη δουλεια

από fithard » Παρ Μάιος 29, 2015 1:05 pm

Γεια! Καλά θα ήταν να βάλεις και λίγο υδατάνθρακα στο δεκατιανο για να σε κρατάει. Δοκίμασε να βάλεις στο γιαουρτάκι σου και 4-5 κουταλιές βρώμη για αρχή και δες το πως θα πάει ;)

spyros_p

από spyros_p » Παρ Μάιος 29, 2015 1:45 pm

fithard WroteColonΓεια! Καλά θα ήταν να βάλεις και λίγο υδατάνθρακα στο δεκατιανο για να σε κρατάει. Δοκίμασε να βάλεις στο γιαουρτάκι σου και 4-5 κουταλιές βρώμη για αρχή και δες το πως θα πάει ;)

Αν φαω το δεκατιανο κατα τις 11 με 11:30 και μιση ωρα πριν την προπονηση δλδ 1:30 φαω 1 μπανανα ή 1/2 μπανανα και λιγη βρωμη?

Το απογευμα σαν γευμα εχω ενα σκουπ πρωτεινης σε νερο τουλαχιστον τωρα για να γλιτωνω θερμιδες και υδατανθρακες

fithard

από fithard » Σάβ Μάιος 30, 2015 12:45 pm

spyros_p WroteColonΑν φαω το δεκατιανο κατα τις 11 με 11:30 και μιση ωρα πριν την προπονηση δλδ 1:30 φαω 1 μπανανα ή 1/2 μπανανα και λιγη βρωμη?

Ναι είναι πολύ καλή σκέψη! Αν δεις όμως ότι δεν προλαβαίνεις να το χωνέψεις, δοκίμασε να τα τρως 1 ώρα πριν.

spyros_p

από spyros_p » Σάβ Μάιος 30, 2015 7:12 pm

fithard WroteColon
spyros_p WroteColonΑν φαω το δεκατιανο κατα τις 11 με 11:30 και μιση ωρα πριν την προπονηση δλδ 1:30 φαω 1 μπανανα ή 1/2 μπανανα και λιγη βρωμη?

Ναι είναι πολύ καλή σκέψη! Αν δεις όμως ότι δεν προλαβαίνεις να το χωνέψεις, δοκίμασε να τα τρως 1 ώρα πριν.

Την ημερα που θα κανω στηθος απο θεμα ενεργειας τι γινεται?? θα ηταν καλυτερο να μην παω μετα τη δουλεια και να παω αφου φαω μεσημεριανο γευμα (κοτοπουλο)??

fithard

από fithard » Δευ Ιουν 01, 2015 8:56 am

Προσωπικά εγώ πάω πάντα γυμναστήριο μετά το μεσημεριανό το απόγευμα δηλαδή, αφού φάω καλό υδατάνθρακα και πρωτείνη και νιώθω πολύ ενέργεια και δύναμη στο gym. Εγώ πιστεύω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα δοκιμάσεις και τα 2 και έτσι θα δεις πιο σου κάθετε καλύτερα..

spyros_p

από spyros_p » Δευ Ιουν 01, 2015 2:12 pm

fithard WroteColonΠροσωπικά εγώ πάω πάντα γυμναστήριο μετά το μεσημεριανό το απόγευμα δηλαδή, αφού φάω καλό υδατάνθρακα και πρωτεΐνη και νιώθω πολύ ενέργεια και δύναμη στο gym. Εγώ πιστεύω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα δοκιμάσεις και τα 2 και έτσι θα δεις πιο σου κάθετε καλύτερα..

Αύριο θα πάω να κάνω στήθος μετά τη δουλειά.. θα γράψω να πω τι παρατήρησα!

fithard

από fithard » Δευ Ιουν 01, 2015 8:23 pm

spyros_p WroteColonΑύριο θα πάω να κάνω στήθος μετά τη δουλειά.. θα γράψω να πω τι παρατήρησα!

Ωραία, θα περιμένω εντυπώσεις τότε....

spyros_p

από spyros_p » Τρί Ιουν 02, 2015 2:33 pm

fithard WroteColon
spyros_p WroteColonΑύριο θα πάω να κάνω στήθος μετά τη δουλειά.. θα γράψω να πω τι παρατήρησα!

Λοιπόν οι εντυπώσεις δεν ήταν και οι καλύτερες.. δεν <<τράβαγα>> όσο θα ήθελα.. ίσως έφταιγε και οτι είχα κουραστεί λίγο στη δουλειά.. θα το προσπαθήσω την επόμενη βδομάδα.. Θα γράψω και τις υπόλοιπες μυικές ομάδες πως πήγε.

spyros_p

από spyros_p » Τετ Ιουν 03, 2015 2:41 pm

spyros_p WroteColon
fithard WroteColon

Λοιπόν οι εντυπώσεις δεν ήταν και οι καλύτερες.. δεν <<τράβαγα>> όσο θα ήθελα.. ίσως έφταιγε και οτι είχα κουραστεί λίγο στη δουλειά.. θα το προσπαθήσω την επόμενη βδομάδα.. Θα γράψω και τις υπόλοιπες μυικές ομάδες πως πήγε.

Σημερα που εκανα πλατη ηταν λιγο καλυτερα τα πραγματα.. Εφαγα το κουακερ με τη μπανανα 3/4 αντι για μιση ωρα πριν τη προπονηση..

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Τώρα είναι Σάβ Φεβ 17, 2018 9:06 pm